Članak objavljen: 16. 10. 2023. od strane autora:
Vladimir Antonijević
Suvlasnik Azimut Electric
Lazar Mlađenović
Suvlasnik Azimut Electric
Da bi maksimalno produžili životni vek solarnih panela i povećali ukupnu proizvodnju energije, važno je da znate osnovne stvari koje se tiču njihovog održavanja.
Solarna elektrana nema pokretnih delova kao drugi sistemi za proizvodnju električne energije, stoga ima manje habanja, duže traju i zahtevaju manje održavanja.
Ipak, postoji nekoliko koraka koje možete preduzeti da bi vaš sistem radio dugo i bez problema.
Bilo da ste „uradi sam“ entuzijasta ili više volite da angažujete profesionalca, ovaj vodič će vam pružiti znanje i alate koji su vam potrebni za pravilno održavanje solarnih panela.
Dakle, hajde da počnemo i naučimo kako da održavate svoj solarni energetski sistem u vrhunskom stanju u godinama koje dolaze.
Da Li Solarni Paneli Zahtevaju Redovno Održavanje?
Da, solarni paneli zahtevaju redovno održavanje kako bi se obezbedile optimalne performanse i dugovečnost.
Prašina, prljavština i ptičji izmet se mogu nakupiti na površini panela, sprečavajući sunčevu svetlost da dopre do njih. Ovo smanjuje količinu energije koju oni proizvode, ali potencijalno može da izazove i druge probleme.
Posledice ne održavanja solarnih panela
Prašina, prljavština i ptičji izmet mogu da se akumuliraju na površini panela, blokiraju sunčevu svetlost i smanje proizvodnju energije.
Pored toga, ostaci poput lišća i borovih iglica mogu da se zaglave u ramovima panela, sprečavajući ih da pravilno funkcionišu.
Ovo ne samo da smanjuje količinu energije koju su vaši paneli u stanju da proizvedu, već može izazvati i trajna oštećenja.
Posledice ne održavanja solarnih panela su:
- Smanjenje efikasnosti proizvodnje električne energije: Solarni paneli koji se ne održavaju mogu nakupiti prljavštinu, prašinu, lišće i druge nečistoće, što može blokirati sunčevu svetlost i smanjiti efikasnost proizvodnje električne energije.
- Oštećenje solarnih panela: Solarni paneli su izrađeni od delikatnih materijala koji mogu biti oštećeni ako se ne održavaju. Na primer, ako se prljavština i prašina ne uklone na vreme, mogu se nagrizati na solarne panele i oštetiti ih. Osim toga, ako se solarni paneli ne pregledavaju redovno, mogu se javiti problemi kao što su pogrešno povezivanje ili greške u instalaciji, što može dovesti do oštećenja panela.
- Smanjenje životnog veka solarnih panela: Solarni paneli imaju životni vek od oko 25 godina, ali ako se ne održavaju, taj životni vek može se značajno skratiti. Oštećeni paneli mogu proizvoditi manje električne energije i biti više podložni kvaru.
- Povećanje troškova energije: Ako solarni paneli ne proizvode dovoljno električne energije, vlasnici će morati kupovati više električne energije od dobavljača, što će povećati njihove troškove energije.
Nagomilavanje prljavštine i ostataka na površini solarnog panela stvara sloj koji može da zadrži toplotu i napravi tzv. “hot spot”, što dovodi do lokalnog pregrevanja fotonaponske ćelije i smanjene efikasnosti. (štrebersko objašnjenje je sledeće: radna struja fotonaponske ćelije nadmaši struju kratkog spoja, obrne se polaritet napona ćelije, i rasipa se energija.
Za elektroinženjere među čitaocima i one koji se tako osećaju na ovom linku je detaljno objašnjenje).
Lokalno pregrevanje jedne fotonaponske ćelije u solarnom panelu utiče i na proizvodnju ostalih ćelija vezanih na red, te može osetno smanjiti proizvodnju celog sistema.
U ekstremnim slučajevima, “hot spot” može izazvati naprsnuće ćelije, topljenje vezivnog materijala ili degradaciju fotonaponske ćelije. Može doći i do pucanja zaštitnog stakla, te prodora vlage i otkaza celog solarnog panela.
Prepoznavanje “hot spot” dela na solarnom panelu
Najlakši i najbrži način jeste monitoringom površinske temeprature solarnih panela, što se radi termovizijskom kamerom.
Ovom metodom se dobije slika koja pokazuje raspodelu temperature na površini solarnog panela. Termovizijska kamera je skup alat koji retko ko poseduje iz hobija, pa bi za ovu metodu ipak morali da angažujete profesionalce.
Pored termovizijske kamere, postoje još dva manje efikasna načina:
- Vizuelno pregledavanje: Hot spotovi se često mogu videti kao područija koja su tamnija ili svjetlija od ostalih područija panela.
- Korištenje softvera za praćenje solarnih panela: Softver za praćenje solarnih panela može se koristiti za praćenje performansi solarnih panela. Ako se u performansama panela primeti neobično ponašanje, to može biti znak hot spota.
Čišćenje i Provera Solarnih Panela
Da bi ste smanjili mogućnost stvaranja “hot spot” efekta, ali i obezbedili da vaši paneli pretvaraju što je više moguće sunčeve energije u električnu, potrebno je povremeno očistiti solarne panele.
Evo nekoliko jednostavnih koraka koje možete preduzeti da biste osigurali da vaši paneli ostanu u vrhunskom stanju:
- Redovno čistite površinu solarnih panela. Najčešće je dovoljno i baštensko crevo pod pritiskom. Možete koristiti i meku krpu ili sunđer sa blagim sapunom i vodom da uklonite prljavštinu, prašinu ili ptičji izmet koji se možda nakupio na površini.
- Pregledajte solarne panele da li ima bilo kakvih fizičkih oštećenja, kao što su pukotine ili korozija na okvirima. Ako uočite bilo kakvo oštećenje, kontaktirajte stručnjaka da proceni problem i utvrdi da li je potrebna intervencija.
- Redovno proveravajte da li na panelima ima ostataka kao što su lišće ili borove iglice koje bi mogle da se zaglave u okvirima i onemogućavaju im da pravilno funkcionišu.
- Proverite da li na solarnim panelima ima bilo kakvih znakova buđi ili plesni, što može prouzrokovati trajno oštećenje ako se ne tretira. Ako ih primetite, koristite razblažen rastvor vode i izbeljivača da biste ga uklonili.
Koliko često treba čistiti solarne panele?
Solarne panele treba čistiti najmanje dva puta godišnje, a češće ako živite u područiju sa puno prašine ili prljavštine.
Preporučuje se čišćenje solarnih panela u proleće i jesen. U proleće, nakon zime, solarni paneli mogu biti prekriveni prljavštinom, prašinom i ostacima snijega i leda. U jesen, solarni paneli mogu biti prekriveni lišćem i drugim otpadom.
Ako živite u području s puno prašine ili prljavštine, solarne panele treba čistiti češće. U tim područijima, solarni paneli se mogu zaprljati u roku od nekoliko nedelja.
[bravepop id=”5700″ align=”center”]
Na prljanje panela utiče više faktora:
- Okolina u kojoj se nalaze: Na primer, za panele koji se nalaze u blizini oranica, pojoprivrednih zemljišta i generalno uslova veće zagađenosti, važi da se moraju češće prati.
- Vremenski uslovi: Kiša spira solarne panele, pa je u uslovima pojačanih padavina ređe potrebno direktno čišćenje. Vetar takođe može oduvavati prašinu sa panela.
- Nagib solarnih panela: Što je veći nagibni ugao pod kojim su paneli postavljeni, to se prljavština manje zadržava. Za domaćinstva gde je krov uglavnom pokriven crepom važi da su nagibni uglovi veći, pa samim tim i slabije zadržavanje prljavštine. Za krovove sa malim nagibom (najčešće za industrijske hale i nadstrešnice) je karakteristično da se prljavština zadržava u podnožju panela, uz ivicu rama, što je prikazano na sledećoj slici. Ovo uglavnom kiša ne može da opere, već mora da se odradi direktno pranje vodom.
Ukoliko sami čistite solarne panele na krovu – povedite računa o sigurnosti
Često je neophodno popeti se na krov kako bi se paneli očistili.
U tom slučaju, dobro vodite računa o bezbednosti. Za nepristupačne krovove najbolje se obratite stručnom licu sa iskustvom rada na krovu, a u svakom slučaju osigurajte da merdrevine i oprema koju koristite za penjanje na krov bude ispravna.
Održavanje Okoline Solarnih Panela
Pored redovnog čišćenja i održavanja, takođe je važno da okolni prostor solarnog sistema bude čist i dobro održavan.
Ovo uključuje podrezivanje svih grana ili grmova koji bi mogli da zasenče panele, kao i uklanjanje svih ostataka koji su se nakupili okolo.
Proverite da li je krov u dobrom stanju
Provera i održavanje integriteta vašeg krova je od suštinskog značaja za obezbeđivanje dugovečnosti sistema solarnih panela.
Trebalo bi sprovoditi redovne inspekcije da biste proverili da li ima znakova oštećenja ili habanja koji bi mogli da ugroze strukturu vašeg krova ili montažnog sistema.
Ovo može uključivati proveru pukotina, kidanja, rđe, korozije, labavih vijaka, napuklih crepova i drugih znakova degradacije. Ako se pronađu neki problemi, treba ih odmah rešiti.
Podrezujte drveća i grmlje u blizini solarnih panela
Drveće i grmlje u blizini solarnih panela mogu rasti i blokirati sunčevu svetlost. To može dovesti do smanjenja proizvodnje električne energije solarnih panela.
Kako podrezati drveće i grmlje u blizini solarnih panela?
Pre nego što podrezujete drveće i grmlje u blizini solarnih panela, važno je proveriti da li su u blizini bilo kakvi električni vodovi. Ako su, potrebno je pozvati profesionalca za podrezivanje.
Ako nema električnih vodova u blizini, možete sami podrezati drveće i grmlje. Evo nekoliko saveta:
- Podrezujte drveće i grmlje u hladnom, oblačnom danu. To će pomoći u sprečavanju ogrebotina na solarnim panelima.
- Prvo uklonite sve lišće i grane koje su već pale na solarne panele.
- Zatim podrežite drveće i grmlje tako da ne blokiraju sunčevu svetlost koja pada na solarne panele.
- Budite oprezni da ne oštetite solarne panele pri podrezivanju.
Koliko često treba podrezivati drveće i grmlje u blizini solarnih panela?
Čestoća podrezivanja drveća i grmlja zavisi o vrsti drveća i grmlja i o njihovom rastu. Generalno, drveće i grmlje treba podrezivati svake godine ili dvija.
Rešavanje i Popravljanje Uobičajenih Problema Vezanih Za Održavanje Solarnih Panela
Neki od najčešćih problema koji se javljaju kod solarnih panela uključuju kratke spojeve u ožičenju, labave veze, nepravilno uzemljenje i koroziju.
Ako se identifikuje bilo koji od ovih problema, važno je da ih rešite što je pre moguće kako biste sprečili dalje oštećenje ili gubitak efikasnosti.
Pored toga, dobro razumevanje komponenti vašeg solarnog sistema može vam pomoći da brzo identifikujete i rešite sve probleme koji se pojave.
Nekada je ipak potrebno potražiti stručnu pomoć
Kada je u pitanju rešavanje bilo kakvih problema sa vašim solarnim panelima, najbolje je da potražite stručnu pomoć ako niste sigurni kako da postupite.
Ovo posebno važi kada se radi o složenijim pitanjima kao što su kratki spojevi ožičenja ili korozija.
Profesionalni tehničari za solarne panele imaju znanje i iskustvo potrebno da pravilno dijagnostikuju i poprave sve probleme koji se mogu pojaviti. T
akođe, oni mogu pružitii savete o najboljim praksama za održavanje i održavanje kako bi osigurali da vaši solarni paneli rade na optimalnom nivou.
Održavanje i Garancija Na Solarne Panele
Garancije za solarne panele su dizajnirane da obezbede pokriće za određene komponente vašeg sistema.
Većina garancija za solarne panele pokriva nedostatke u materijalu ili izradi i dolazi sa određenim vremenskim periodom u kojem važe.
Važno je pažljivo pročitati garanciju i razumeti šta ona pokriva, a šta ne pokriva pre nego što donesete bilo kakvu odluku.
Za primer uslova garancije za Leapton solarne panele kliknite ovde. Pored toga, uverite se da čuvate svu dokumentaciju koja se odnosi na vašu instalaciju, održavanje i garanciju radi lakšeg pregleda u slučaju bilo kakvih problema.
Najčešća garancija na solarne panele je 12 godina na tehnologiju izrade, a 25 godina na električnu efikasnost. Garancija na invertor je 5-10 godina.
Evo nekoliko saveta o garanciji i održavanju solarnih panela:
- Pre nego što kupite solarne panele, proverite kakvu garanciju nudi proizvođač. Važno je napomenuti da garancija obično ne pokriva oštećenja uzrokovana nepravilnom instalacijom, održavanjem ili vandalizmom.
- Redovno čistite solarne panele i pregledavajte ih kako bi se proverilo da li su u dobrom stanju. To će pomoći u održavanju optimalne proizvodnje električne energije solarnih panela i produženju njihovog životnog vijeka.
Često Postavljena Pitanja
Nakon svih informacija koje ste pročitali vezanih za održavanje solarnih panela, možda smo nešto propustili da odgovorimo, pa ćemo par pitanja obrazložiti u ovoj sekciji.
Kako se brinuti o solarnim panelima zimi i kako ih očistiti od snega?
Kada padne sneg, važno je redovno proveravati solarne panele i ukloniti sneg što je pre moguće. Što duže sneg ostaje na panelima, to će više blokirati sunčevu svetlost i smanjivati proizvodnju energije.
Za uklanjanje manjih količina snega, najbolje je koristiti meku metlu i sa njom pažljivo počistiti sneg sa panela, pazeći da se ne ogrebu. Ako ima dosta snega nagomilano, može se koristiti plastična lopata sa glatkim ivicama da se lagano ukloni sneg sa panela. Prilikom uklanjanja snega, važno je biti pažljiv i ne koristiti metalne alate koji mogu da izgrebu staklo.
Ako se stvori led po ivicama panela, on se može otopiti usmeravanjem toplog vazduha fenom ili toplotnim pištoljem. Treba izbegavati hodanje po panelima da se ne bi oštetili, već koristiti dugačku metlu ili četku da se očisti sneg sa krova oko njih.
Ukoliko se sneg i led često nagomilavaju na panelima, dobra solucija je postavljanje snegobrana iznad njih. Na kraju, važno je proveriti da li su spojevi i ivice panela dobro zaptiveni, kako bi se sprečilo prodiranje vlage.
Kako sprečiti oštećenja solarnih panela od vetra ili oluje?
Prilikom instalacije solarnih panela, važno je dobro ih učvrstiti i pričvrstiti za krovnu konstrukciju, koristeći kvalitetan materijal otporan na jak vetar.
Paneli se obično postavljaju pod određenim uglom prema krovu, kako bi se smanjila površina koju vetar može da uhvati.
Takođe, treba izbegavati postavljanje panela na višim tačkama krova gde je vetar najjači. Ako postoji opasnost od čestih oluja ili uragana, može se razmotriti dodatno učvršćivanje panela specijalnim zategama ili opterećenjima.
Kod planiranja sistema, važno je ostaviti dovoljno prostora između redova panela kako vetar može da struji i prolazi kroz njih.
Redovno održavanje i provera učvršćenja su bitni, posebno posle jakih oluja. Ako dođe do oštećenja, važno ih je odmah popraviti. Senzori za brzinu vetra takođe pomažu da se paneli automatski dovedu u bezbedan, horizontalan položaj pre jake oluje.
Kako popraviti oštećenja solarnih panela?
Ako dođe do pucanja ili oštećenja staklene površine solarnog panela, to bi trebalo popraviti što pre da bi se zaštitili unutrašnji delovi.
Može se koristiti specijalni solarni silikon koji je napravljen da izdrži vremenske uslove i UV zračenje. Njega treba pažljivo naneli preko pukotine i poravnati.
Ako je aluminijumski okvir panela udaren ili iskrivljen, u zavisnosti od jačine oštećenja može se pokušati ispravljanje ili zamena dela okvira. Važno je proveriti da li su vodovi i konektori neoštećeni pre ponovnog puštanja panela u rad.
Ukoliko su solarne ćelije unutar panela pukle, one se obično moraju u potpunosti zameniti, jer se retko mogu zasebno popraviti.
Pre bilo kakvog popravka, važno je isključiti dovod struje do panela zbog bezbednosti. Ako oštećenja premašuju mogućnosti popravke, razmisliti o zameni celog panela. Redovno održavanje i pregledi mogu sprečiti veća oštećenja.
Zaključak
Održavanje vašeg sistema solarnih panela je od suštinskog značaja za obezbeđivanje optimalnih performansi i dugovečnosti.
Prateći savete navedene u ovom vodiču, možete osigurati da vaš sistem radi efikasno i pouzdano u godinama koje dolaze. Redovno čišćenje i nadgledanje vaših panela, uklanjanje prepreka oko njih i provera integriteta vašeg krova ili montažnog sistema su važni koraci za nesmetano funkcionisanje vašeg solarnog sistema.
Pored toga, dobro razumevanje komponenti vašeg sistema i svest o svim potencijalnim problemima koji se mogu pojaviti mogu vam pomoći da brzo odredite i rešite sve probleme koji se pojave.
Na kraju, obavezno pažljivo pročitajte svoju garanciju i držite svu relevantnu dokumentaciju pri ruci za laku referencu u slučaju bilo kakvih problema.